Presentation av Sweden team 2
Lena Högfeldt med Holten's Aurum
Sven Bosshard med FTA Solveigh Never Touching Ground
Marita Gimser med SE J(J)CH Roekull Kayos Unix
Lena Högfeldt med Holten's Aurum
Presentation kommer!
Sven Bosshard med FTA Solveigh Never Touching Ground
Jag heter Sven Bosshard och jag kommer ursprungligen från Schweiz, men jag bor i Sverige (regionen Jönköping/Värnamo) sedan 3 år. Jag började arbeta med retriever för 15 år sedan.
Solveigh är min tredje retriever och första tik från min egen uppfödning. Vi deltar regelbundet i Workingtests, Mock Trials och Field Trials (A-prov) i Sverige, Danmark, Italien, Frankrike och England. Solveigh och jag hade en bra Workingtest och Mock Trial säsong med bra placeringar. Vår höjdpunkt var dock 2:a placeringen nyligen på 2-days Open Field Trial i Falkenberg, Championship från SGL.
Detta blir mitt tredje deltagande i en IWT. Jag tycker att lagtävlingar är väldigt spännande och vi har även varit med på Profine Nations Cup i Danmark och Game Fair i Storbritannien. Jag är väldigt glad över att få starta för Sverige i det här coola laget och vi ska göra vårt bästa!
Marita Gimser med SE J(J)CH Roekull Kayos Unix
Jag heter Marita och bor i Ystad tillsammans med min familj och våra tre labradorer. Uppväxt på landet har jag alltid haft ett stort intresse för djur och tävlingar. Under min uppväxt har jag tävlat både med hästar och hundar, och detta intresse har följt mig genom hela livet.
Jag har haft förmånen att tävla i flera olika grenar med olika hundraser, men det är inom retrieverträning och jakt som jag verkligen har hittat min passion. Min första labrador, Unix, har varit en fantastisk tränings- och tävlingskamrat. Tillsammans har vi deltagit i samtliga provtyper – A, B och WT/MT – och vi jagar aktivt under höstsäsongen.
Det är en stor ära att för andra gången bli uttagen till International Working Test (IWT). Jag ser fram emot att representera Sverige i Belgien och att få möjligheten att göra vårt allra bästa på denna internationella scen. Att få delta i denna prestigefyllda tävling är både inspirerande och motiverande, och jag är stolt över att få vara en del av detta sammanhang.Tack för möjligheten att presentera mig, och jag hoppas kunna bidra med både glädje och prestation under tävlingen i Belgien!