Kommittéer och arbetsgrupper

Klubbens arbete bedrivs huvudsakligen i kommittéer och arbetsgrupper. Kommittéernas ansvar och arbetsuppgifter anges i Delegeringsordningar.    PDF

Avelskommitté 2019/2021
Eva von Celsing, ordförande, avel@ssrk.se, 070-624 92 93
Annika Åkerman, annika@sugarloaf.se, 070-684 01 07
Anita Norrblom, anita@norrblom.se,070-592 31 09
Lena Widebeck, lena@widebeck.se, 076-116 43 22
Annika Thunfors, annika.thunfors@gmail.com, 070-678 78 47
Nellie Martinsson, ungdom, spinella.dogacademy@hotmail.com, 070-611 23 40

Exteriörkommitté 2019/21
Ordförande: vakant
Karin Friberg, karin@gilliam.se, 072-316 13 71
Lena Hägglund, flatcoat@algonet.se, 090-420 49, 070-639 90 64
Lena Rollmar, lena.rollmar@telia.com, 013-39 80 69, 070-662 97 88
Stina Frankesjö, ungdom, vitsen66@hotmail.com

Funktionsbeskrivningskommitté, FB-RK, 2019/2021
Gunilla Lefwerth, ordförande, fbr@ssrk.se, 070-687 76 49
Cilla Hamfelt, cilla.hamfelt@gmail.com, 0174-213 25
Lotta Wennersten, lotta.wennersten@gmail.com, 076-320 0202
Robert Bohman, robertbohman@hotmail.com, 072-553 21 22
Monica Svensson, monika.svensson@gmail.com, 070-663 93 71
Anna Backe, ungdom, anna_backe@hotmail.com, 070-302 74 70

Kontaktpersoner rasklubbar 2019/2021
Chesapeake: Rebecca Krig, rebecca.krig@gmail.com, 070-731 45 66
Curly: Lena Gottfridsson, lena@curlycottage.se, 0320-395 64
Flat: Karin Friberg, karin@gilliam.se, 072-316 13 71
Golden: Lena Ohlsson, mentalitet@goldenklubben.se, 070-640 77 86
Labrador: Anders Hallgren, 30636@telia.com, 070-663 06 36
Tollare: Marina Johnsson, marina@minpost.nu, 070-734 70 86

Informationskommitté 2019/2021
Marie Ahlqvist, ordförande, information@sssrk.se, 013-16 37 38, 0730-53 71 38
Lars Gunnar Lindén, webmaster@ssrk.se, 070-742 23 30
Pernilla Lindmark, ungdom, Pernilla_lindmark@hotmail.com, 070-383 96 89

Tollingjaktkommitté 2019/2021
Sverker Haraldsson, ordförande, tollingjakt@ssrk.se, 0733-33 60 58
Anders Wahlberg, anders@ducktails.se, 070-534 34 85, 0923-64 04 46
Torbjörn Holmgren, holmgren.torbjorn@telia.com, 070-340 18 59
Lasse Bengtsson, lb.lt@telia.com, 0430-105 59
Mats Gunnarson, mats62gunnarsson@telia.com, 0730-57 46 43
Marie Kinder Nilsson, marie.kinder@skola.solvesborg.se, 0730-97 78 93
Emma Nilbrink, ungdom, emma.nilbrink@live.se, 076-598 91 74

Spanieljaktkommitté 2019/2021
Elsebeth Bergqvist-Stoltz, ordförande, spanieljakt@ssrk.se, 08-57 14 04 35, 070-690 12 12
Bartek Brejski, info@berraskurser.se, 070-723 28 42
Petra Johansson, jagarfamiljens@telia.com, 070-106 04 20
Morgan Hallgren, morganhallgren@hotmail.se, 070-563 40 47
Marcus Sjöborg, msjoborg1@gmail.com, 0760-87 83 03
Ungdom - Vakant
Adjungerad
Birgitta Elofsson, biggan@fedelms.se, 073-619 04 36

Referensgrupp 2017/2019
(lyder under spanieljaktkommittén)
Elsebeth Bergqvist-Stoltz, sammankallande, spanieljakt@ssrk.se, 08-57 14 04 35, 070-690 12 12
Springerklubben: Peter Lanning, jakt@springerklubben.org
Cockerklubben: Bodil Lignell, jaktansvarig@cockerklubben.org
Welshklubben: Torbjörn Håkansson, jakt@wssk.se
Am cocker cirkel:Magdalena Karlsson, disodils@alcegarage.se
Fieldklubben: Marie-Louise Larsson, sahlen.m@tele2.se
Clumberklubben: Stina Lindström, jakt@clumber.net
Sussex och IVS: Maria Köhlström, m.kohlstrom@telia.com

Arbetsgrupp för Funktionsbeskrivning Spaniel, FB-S 2019/2021
(lyder under spanieljaktkommittén)
Eva Masthagen, sammankallande, eva_masthagen@hotmail.com, 070-296 02 22
Gunilla Lefwerth, fbr@ssrk.se, 070-687 76 49
Elsebeth Bergqvist-Stoltz, spanieljakt@ssrk.se, 08-571 404 35, 070-690 12 12
Maria Köhlström, m.kohlstrom@telia.com
Jenny Höök, K9247@hotmail.com, 070-395 43 43
Marie-Louise Larsson, sahlen.m@tele2.se, 073-631 45 14
Monika Jansson, info@mountjoy.se, 073-703 92 49
Pernilla Falk, pernilla@fourfold.se, 070-890 95 68
Ulrika Larefalk, ulrika.larefalk@gmail.com, 070-256 03 44

Ungdomskommitté 2019/2021
Eva von Celsing, ordförande, avel@ssrk.se, 070-624 92 93
Paulina Sivautt, paulina.sivautt@gmail.com, 070-461 99 98
Peter Flinck, flingans@telia.com, 070-721 43 19
Tilde Udin, ungdom, tilde.udin@hotmail.com, 070-778 33 24
Andrea Stenlund, ungdom, andreastenlund@live.se, 076-888 29 97

Viltspårkommitté 2019/2021
Caroline Hagström, ordförande, viltspar@ssrk.se, 073-687 01 99
Ewa-Lisa Hoel, elhoel24@gmail.com, 070-509 33 14
Karin Björck, karinbjorck4@gmail.com, 0703-18 71 85, 054-57 89 67
Jan-Inge Glenberg, sparprov@gmail.com, 070-569 63 01
Åse Palm, ungdom, Ase.palm@gmail.com, 076-804 06 32
Adjungerad
Lars-Inge Kvist, lars-inge.kvist@telia.com, 070-523 81 75, 046-73 81 75

Domarutbildningskommitté 2019/2021
Ej fastställd av HS
Caroline Hagström, ordförande, viltspar@ssrk.se, 073-687 01 99
Elsebeth Bergqvist-Stoltz, spanieljakt@ssrk.se, 08-57 14 04 35, 070-690 12 12
Sverker Haraldsson, tollingjakt@ssrk.se, 0733-33 60 58
Leif Hernefalk, retrieverjakt@ssrk.se, 072-561 23 45

Funktionärsutbildningskommitté 2019/2021
Anna Londré, ordförande, funkutbildning@ssrk.se, 070-288 80 72
Peter Flinck, flingans@telia.com, 070-721 43 19
Catharina Lundberg, gulsporrens@nordiq.net, 070-526 30 86
Ungdom - Vakant

Arbetsgrupp för Mångfald 2017/2019
Finns kvar till Mångfaldskommittén bildats
Sverker Haraldsson, sammankallande, tollingjakt@ssrk.se, 0733-33 60 58
Marie Ahlqvist, information@sssrk.se, 013-16 37 38, 0730-53 71 38

Mångfaldskommitté 2019/2021
Sverker Haraldsson, ordförande, tollingjakt@ssrk.se, 0733-33 60 58

Kommitté för arbetet med små rasklubbar 2019/2021
Ordförande: vakant
Eva Sandberg, field spaniel, Eva.field@allt2.se, 070-53 50 499
Rebecca Lundholm Krig, chesapeake, Rebecca.krig@gmail.com, 070-731 45 66
Lotta Samuelsson, sussex spaniel, ordf@wssk.se, 070-237 45 88
Susanne Narfström, irländsk vattenspaniel, s.narfstrom@gmail.com, 070-924 59 95
Ungdom – Vakant

Retrieverjaktkommitté 2019/2021
Leif Hernefalk, ordförande, retrieverjakt@ssrk.se, 072-561 23 45
Sören Swärdh, soren.swardh@hotmail.com, 070-651 59 59
Per-Anders Norling, norling.pa@gmail.com, 076-161 94 17
Berth Nilsson, berth.n@bredband.net, 070-530 93 36, 033-28 59 56
Roger Westerman, roger.westerman@yahoo.se, 073-987 98 15, 016-720 41
Mirjam Axner, mirjam@carmals.se, 073-356 89 12
Kicki Pilenås, toottsan@hotmail.com, 070-370 05 65
Hans Westblad, hans@actualis.se, 070-526 31 05
Wilma Steen, ungdom, pimling99@gmail.com, 073-805 52 60

Referensgrupp
Willy Gustafsson
Lasse Johnson
Anders Carlsson
Mikael Rönnbäck

Arbetsgrupp för Egenskapsprotokoll 2019/2021
(lyder under Retrieverjaktkommittén)
Bitte Sjöblom, sammankallande, bittesjoblom@gmail.com, 0708-36 35 32
Ingrid Tapper
Emmelie Reinsson

Scroll to top