Presentation av Sweden team 1

Jeanette Larsson med SE&FIJCH SEFTCH Fågelfinnarens Fridälv

Peter Larsson med SEJCH Fågelfinnarens Purdey

Markus Södling med SE J(J)CH Stenbury Black huntress of Windsor

Jeanette Larsson med SE&FIJCH SEFTCH Fågelfinnarens Fridälv (Tussa)
Jag bor i Uddevalla med min man Peter, 5 jaktlabradorer och 1 golden retriever. Har fött upp golden retrievers sen 1993, numera gemensamt med min man. Är uppväxt i jägarfamilj, med tax och drever men inte jagat själv. Har nu tagit jägarexamen sen några år tillbaka. Startar på både Field trial, B-prov och WT/MT. Och är delaktig på fågeljakter. Det är första gången jag och 'Tussa' representerar Sverige på IWT. Skall bli både spännande och roligt , hoppas att få med mig massor av inspiration och lärdom. Och så klart gör vi så gott vi kan!

Peter Larsson med SEJCH Fågelfinnarens Purdey
Jag bor i Uddevalla tillsammans med min fru Jeanette, 5 jaktlabradorer och 1 golden retriever. Föder upp jaktlabbar under prefixet Fågelfinnarens i liten skala tillsammans med min fru. Hade min första kull 1984. I mån av tid startar jag på både Field trial, B-prov och WT/MT. Och håller även privatträning och kurser i retrieverträning. Jag har jagat sen barnsben och ägt både drever, tax, hamiltonstövare, beagle och wachtelhund. Idag har fågeljakten tagit över. Det är första gången jag representerar Sverige på IWT. Skall bli både spännande och lärorikt, vi ska göra vårt bästa!

Markus Södling med SE J(J)CH Stenbury Black huntress of Windsor (Ess)
Jag bor med familjen på en gård utanför Tystberga, norr om Nyköping. Jag har jagat sedan barnsben och alltid haft ett stort intresse för hundarbeten inom jakten. I hundflocken finns allt ifrån finnspets till labradorer för att möta alla typer av jakt.Jag har haft retrievers i 15 års tid men har på senare tid också fått upp ögonen för provformer av olika slag och träningen som följer med. Jag startar jaktmaskinen Ess som är då fyllda 8 år. Ess är en fantastisk markör och en pålitlig lagkamrat som har rutinen och förmågan att lösa uppgifter även när husse inte har järnkoll på läget. Det blir nu 2:a gången som jag och Ess har äran att representera Sverige på IWT!

Scroll to top