Spanielmästerskapet och Derbyt

Unghundsderbyt 24 oktober

Prispallen
1:a Breckmarsh Hark – Emilia Bengtsdottir
2:a Thoras Morwenna – Anne Imeland
3:a Thoras Becky – Anne Imeland
4:a Fågeljägarens Ruddy Duck – Bengt Rödseth

Domare
Petra Johansson och Royne Svensson

Diplom
Thoras Ross – Elisabeth Persson
Tyke – Pablo Bonomi
X-Paws Piece Of Cake – Lena Gunnarsson
X-Paws Early Bird Gets The Worm – Helena Tilly
Slånsnårets Jagande Artemis – Anna-Victoria Ingemarsdotter
Fågeljägarens Wood Sandpiper – Helena Lindström

Gun's Choice
Fågeljägarens Wood Sandpiper – Helena Lindström

Fotograf Petra Gau
Fler bilder

AV-mästerskapet 14 november

Prispallen
1.a Morgan Hallgren med Muldegarden Lily of the Valley
2:a Uffe Westlund med Edgegrove Tiff
3:a Magnus Karlsson med Thoras Jones
4:a Pia Sjöstam med Centennial Whip Snake

Diplom och Gun's Choice
Petra Johansson med Jägarfamiljens Elektra

Domare
Pristagarna flankeras av domarna Marcus Sjöborg och Jörgen Andersson

Foto: Lena Gunnarsson

Cockermästerskapet 15 november

Prispallen
1:a Zara Winkler med House Of Gundogs Captain Shuffel
2:a Jenny Furenbäck med Hammarstigen’s Mac Ardy
3:a Per Brobäck med Stawaskogens Yoyo
4:a och Guns Choice Mats Eliasson med Smedmästarens Mollie

Diplom
Elisabeth Persson med Eventide’s Magic Wand

Domare
Jörgen Andersson och Marcus Sjöborg (längst till höger på bilden)
Fotograf Lars Sandin

2020 års Spanielmästare

Årets Spanielmästare blev Morgan Hallgren och Muldegarden Lily of the Valley. De blev även vinnare av Champagnegaloppen för bästa svenskuppfödda hund. Foto: Lena Gunnarsson

I väntan på 2021 års mästerskap.

Årets vinnare och tidigare vinnare

2020
Unghundsderbyt: Breckmarsh Hark, Emilia Bengtsdottir
Cockermästerskapet: House Of Gundogs Captain Shuffel, Zara Winkler
AV-mästerskapet: Muldegarden Lily of the Valley, Morgan Hallgren
Spanielmästare: Muldegarden Lily of the Valley, Morgan Hallgren

2019
Unghundsderbyt: Edgrove Virginia - Anne Imeland
Cockermästerskapet: Eventide´s Magic Wand, Elisabeth Persson
AV-mästerskapet: Thoras Jones, Magnus Karlsson
Spanielmästare: Thoras Jones, Magnus Karlsson

2018
Unghundsderbyt: Thoras Joyce, Lena Ekström
Cockermästerskapet: Wildphobes Nighthawk, Anna Lindholm
AV-mästerskapet: Muldegarden Lily Of The Valley, Morgan Hallgren
Spanielmästare: Muldegarden Lily Of The Valley, Morgan Hallgren

2017
Unghundsderbyt: Trätäljarens Dexter, Anette Axelsson
Cockermästerskapet: Wildphobes Nighthawk, Anna Lindholm
AV-mästerskapet: Field’s End Black Seal, Juha Lindroth
Spanielmästare: Wildphobes Nighthawk, Anna Lindholm

2016
Unghundsderbyt: Wildphoebes Nighthawk, Anna Lindholm
Cockermästerskapet: Kirkstall Cracker, Elisabeth Persson
AV-mästerskapet: Jägarfamiljens Priceless, Tomas Johansson
Spanielmästare: Jägarfamiljens Priceless, Tomas Johansson

Vinnare 1992  - 2019    PDF

Scroll to top