Så här registrerar du inloggningskonto
Registrera i din dator (För dig som blev medlem 2022 eller tidigare)
- Gå in på nättidningens webbsida
- Klicka på ”LOGGA IN” till höger i raden längst upp, eller på den utgåva av tidningen du vill läsa. Båda dessa vägar kommer att ta dig till inloggningsrutan.
- Klicka på länken “Skapa konto”.
- Fyll i din e-postadress och ditt önskade lösenord och klicka på den blå knappen “Skapa konto”.
- En grön text som berättar att ett aktiveringsmejl skickats dyker upp under knappen för att skapa konto. Gå till din e-post och kolla inkorgen.
Om du inte hittar brevet i inkorgen så kan det ha filtrerats bort och hamnat i brevlådan för Skräppost.
- Klicka på den blå knappen “Bekräfta konto” i mejlet.
- Klart!
Om din e-postadress inte finns i systemet
Då kan du ännu inte skapa ett konto för att läsa Apportören på nätet. Vi arbetar med en lösning som ska göra det möjligt. Tills vidare får du nöja dig med att vi mejlar en pdf av aktuellt nummer till dig. Hör av dig till SSRKs kansli
Observera att du inte kan registrera inloggningskonto som familjemedlem. Det kan än så länge endast huvudmedlemmen göra.
Inloggningsguiden som PDF
Nu är du klar och kan läsa tidningen i din smartphone, på din surfplatta eller i din dator. Du har möjlighet att läsa den som en vanlig "bläddrartidning", eller så kan du klicka på artiklarna för att läsa dem i större text eller på annan bakgrund. Du har även möjlighet att få din tidning uppläst. Klicka dig gärna fram i verktygen och prova möjligheterna!
Lösenordet går att ändra under “Visa profil” -> “Byt lösenord” i inloggat läge när ditt konto väl är aktiverat.
Så här navigerar du i appen och på webben PDF