Beskrivningstillfällen 2021

Det kostar max 450 kronor att få sin hund beskriven.

Söndag 7 november i Sundsvall    Annons
Arrangör: SSRK Västernorrland
Beskrivare: Maria Sjöberg
Denna beskrivning har företräde för hundar från kennel Northline - reserver tas emot i mån av plats. Max 5 hundar. Hund ska ha uppnått 12 månaders ålder.
Upplysning: Anna Holter, timrabph@gmail.com, 070-696 18 86

Lördag 13 november i Östra Ryd, Söderköping    Annons
Arrangör: FRK Östgöta
Beskrivare: Ursula Thienemann
Företräde för flatcoated retrievers, övriga retrievers är välkomna i mån av plats. Max 8 hundar.
Frågor: Anna Tinnerholm, osten.anna@telia.com, 0760-23 50 53

Söndag 14 november i Värnamo    Annons
Arrangör: FRK Småland
Beskrivare: Lena Östhed
Max 6 hundar.

Genomförda beskrivningar 2021

Söndag 24 oktober i Bogesund, Vaxholm    Annons
Arrangör: FRK Östra i samarbete med Kennel Decorous
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Lördag 9 oktober i Vännäs   
Arrangör: SSRK Västerbotten i samarbete med kennel Gold Grit
Beskrivare: Hanna Pettersson

Söndag 3 oktober i Vännäs
Arrangör: SSRK Västerbotten i samarbete med kennel Idkas
Beskrivare: Robert Bohman

Söndag 3 oktober i Årsunda
Arrangör: Goldenklubben Dalarna/Södra Gävleborg,
Beskrivare: Sofia Bäcklund

Lördag 25 september i Vaxholmstrakten   
Arrangör: LRK/Östra region
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Lördag 25 september i Svarttjärn, Sundsvall
Arrangör: Goldenklubben Medelpad-Hälsingland i samarbete med Spring Lake Kennel
Beskrivare: Marie Karlsson

Lördag 18 och söndag 19 september, NV Skåne
Arrangör: SSRK Södra i samarbete med Glenriska kennel
Beskrivare: Ursula Thienemann

Söndag 19 september i Kil    Inställd på grund av sjukdom
Arrangör: Goldenklubben Värmland i samarbete med Guldstrimman’s kennel
Beskrivare: Solveig Eriksson

Måndag 20 september i Kil   Inställd på grund av sjukdom
Arrangör: Goldenklubben Värmland i samarbete med Guldstrimman’s kennel
Beskrivare: Solveig Eriksson

Lördag 11 september i Svarttjärn, Sundsvall
Arrangör: Goldenklubben Medelpad-Hälsingland i samarbete med Spring Lake Kennel
Beskrivare: Marie Karlsson

Lördag 28 augusti, Långnäs, Piteå
Arrangör: SSRK Norrbotten tillsammans med kennel Ewokes
Beskrivare: Robert Bohman

Söndag 29 augusti, Långnäs, Piteå
Arrangör: SSRK Norrbotten tillsammans med kennel Ewokes
Beskrivare: Robert Bohman

Lördag 24 juli i Nyköpingstrakten    Inställt pga för få anmälningar
Arrangör: Flatcoated retrieverklubben Östra
Beskrivare: Ursula Thienemann

Söndag 25 juli i Bogesund, Vaxholm
Arrangör: Flatcoated retrieverklubben Östra
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Söndag 25 juli, Kalix, Nyborg
Arrangör: SSRK Norrbotten i samarbete med Studiefrämjandet och kennel Toffedreams
Beskrivare: Solveig Eriksson

Onsdag 28 juli i Svarttjärn, Sundsvall    Inställd pga för få anmälningar
Arrangör: Goldenklubben Medelpad-Hälsingland
Beskrivare: Maria Sjöberg

Måndag 9 augusti i Sundsvall
Arrangör: SSRK Västernorrland
Beskrivare: Solveig Eriksson

Onsdag 11 augusti i Sundsvall   
Arrangör: FRK/Mittsvenska
Beskrivare: Maria Sjöberg

Lördag 14 augusti i Värnamo
Arrangör: FRK Småland
Beskrivare: Lena Östhed

Lördag 14 augusti i Sundsvall
Arrangör: SSRK Västernorrland
Beskrivare: Anna Holter

Fredag 2 juli i Vaxholmstrakten alt. i Norrtäljetrakten
Arrangör: Labrador Retrieverklubben Östra i samarbete med Viltvårdarns kennel
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Söndag 4 juli i Bredånger
Arrangör: Golden Retrieverklubben Ångermanland i samarbete med Kennel Spin Tail
Beskrivare: Maria Sjöberg

Onsdag 7 juli i Sundsvall
Arrangör: SSRK Västernorrland
Beskrivare: Anna Holter

Måndag 12 juli i Tösse
Arrangör: Goldenklubben i Värmland i samarbete med Livsglädjens kennel
Beskrivare: Carin Mortensen

Tisdag 13 juli i Tösse
Arrangör: Goldenklubben i Värmland i samarbete med Poetry’s, Guldstrimmans och Belutrace kennlar
Beskrivare: Carin Mortensen

Onsdag 14 juli i Tösse
Arrangör: Goldenklubben i Värmland i samarbete med Poetry’s, Guldstrimmans och Belutrace kennlar
Beskrivare: Carin Mortensen

Fredag 2 juli i Vaxholmstrakten alt. i Norrtäljetrakten   Annons
Arrangör: Labrador Retrieverklubben Östra i samarbete med Viltvårdarns kennel
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Söndag 4 juli i Bredånger
Arrangör: Golden Retrieverklubben Ångermanland i samarbete med Kennel Spin Tail
Beskrivare: Maria Sjöberg

Onsdag 7 juli i Sundsvall
Arrangör: SSRK Västernorrland
Beskrivare: Anna Holter

Måndag 12 juli i Tösse   
Arrangör: Goldenklubben i Värmland i samarbete med Livsglädjens kennel
Beskrivare: Carin Mortensen

Tisdag 13 juli i Tösse 
Arrangör: Goldenklubben i Värmland i samarbete med Poetry’s, Guldstrimmans och Belutrace kennlar
Beskrivare: Carin Mortensen

Lördag 19 juni på Laxabacke, Töllsjö
Arrangör: SSRK/Västra i samarbete med kennel Bez-Ami’s
Beskrivare: Carin Mortensen

Lördag 12 juni i Runhällen
Arrangör: Labradorklubben i Västmanland i samarbete med Kennel Something News
Beskrivare: Carin Mortensen

Söndag 13 juni i Bogesund, Vaxholm
Arrangör: Flatcoated retrieverklubben Östra
Beskrivare: Sofia Bäcklund

Måndag 14 juni i Sundsvall
Arrangör: SSRK Västernorrland
Beskrivare: Anna Holter

Lördag 5 juni i Åtvidaberg
Arrangör: FRK Östgöta
Beskrivare: Ursula Thienemann

Lördag 5 juni i Sundsvall
Arrangör: SSRK Västernorrland
Beskrivare: Anna Holter

Söndag 6 juni i Vaxholm
Arrangör: SSRK Östra i samarbete med Kennel Rivenfield
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Söndag 6 juni i Sundsvall
Arrangör: SSRK Västernorrland
Beskrivare: Anna Holter

Söndag 6 juni, Kalix (Aspvattnet)
Arrangör: Golden Retrieverklubben i samarbete med Kennel Kapplandet
Beskrivare: Robert Bohman

Söndag 30 maj i Umeåtrakten
Arrangör: Golden retrieverklubben Västerbotten i samarbete med kennel Morowalines kennel och kennel Kungsspiran
Beskrivare: Robert Bohman

Lördag 22 och söndag 23 maj strax utanför Visby
Arrangör: SSRK/Gotland i samarbete med Kennel Ice Miracle´s
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Torsdag 13 maj i Sundsvall
Arrangör: SSRK Västernorrland
Beskrivare: Anna Holter

Lördag 15 maj i Nyköpingstrakten
Arrangör: Flatcoated retrieverklubben Östra
Beskrivare: Ursula Thienemann

Söndag 16 maj i Vaxholm
Arrangör: SSRK Östra
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Söndag 16 maj i Årsunda
Arrangör: Goldenklubben Dalarna/Södra Gävleborg
Beskrivare: Cilla Hamfelt

Lördag 8 maj i Värnamo
Arrangör: FRK Småland
Beskrivare: Lena Östhed

Söndag 9 maj i Vaxholmstrakten
Arrangör: LRK/Östra region i samarbete med Buckkeper Jaktlabradorer
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Söndag 2 maj i Vaxholmstrakten
Arrangör: LRK/Östra region
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Lördag 24 april, Bogesund, Vaxholm
Golden retrieverklubben Stockholm/Gotland, i samarbete med Kennel Mighty Duck’s
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Lördag 24 april i Värnamo
Arrangör: FRK Småland
Beskrivare: Lena Östhed

Lördag 24 april, på Laxabacke, Töllsjö
Arrangör: SSRK Västra
Beskrivare: Carin Mortensen

Söndag 25 april, på Laxabacke, Töllsjö
Arrangör: SSRK Västra
Beskrivare: Carin Mortensen

Söndag 25 april, Bogesund, Vaxholm
Arrangör: FRK Östra i samarbete med Kennel Waggleton
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Lördag 17 april i Norrtäljetrakten
Arrangör: LRK/Östra region i samarbete med Colas kennel
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Lördag 17 april i Värnamo
Arrangör: FRK Småland
Beskrivare: Lena Östhed

Söndag 11 april, Bogesund, Vaxholm   
Arrangör: Flatcoated Retrieverklubbens Östra sektion i samarbete med kennel Widomain
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Lördag 20 mars, Bogesund, Vaxholm
Arrangör: Flatcoated Retrieverklubbens Östra sektion i samarbete med kennel Widomain
Beskrivare: Gunilla Lefwerth

Söndag 28 mars i Vaggeryd
Arrangör: FRK Småland
Beskrivare: Lena Östhed

Måndag 5 april (Annandag påsk), på Laxabacke, Töllsjö
Arrangör: SSRK Västra
Beskrivare: Carin Mortensen

Scroll to top