1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER

 


Avelskommitté 2019/21

Eva von Celsing, ordförande
avel@ssrk.se, 070-624 92 93
Annika Åkerman, annika@sugarloaf.se, 070-684 01 07
Anita Norrblom, anita@norrblom.se, 070-592 31 09
Lena Widebeck, lena@widebeck.se, 076-116 43 22
Annika Thunfors, annika.thunfors@gmail.com, 070-678 78 47
Ungdom
Nellie Martinsson, spinella.dogacademy@hotmail.com, 070-611 23 40
Kristin Hellberg, kristin.m.hellberg@hotmail.com, 070-639 47 87


Exteriörkommitté 2019/21

Maria Köhlström, ordförande
exterior@ssrk.se
Karin Friberg, karin@gilliam.se, 072-316 13 71
Lena Hägglund, flatcoat@algonet.se, 090-420 49, 070-639 90 64
Lena Rollmar, lena.rollmar@telia.com, 013-39 80 69, 070-662 97 88
Ungdom
Stina Frankesjö, vitsen66@hotmail.com

 

Funktionsbeskrivningskommitté, FB-RK, 2019/2021

Gunilla Lefwerth, ordförande
fbr@ssrk.se, 070-687 76 49
Cilla Hamfelt, cilla.hamfelt@gmail.com, 0174-213 25
Lotta Wennersten, lotta.wennersten@gmail.com, 076-320 0202
Robert Bohman, robertbohman@hotmail.com, 072-553 21 22
Monica Svensson, monika.svensson@gmail.com, 070-663 93 71
Ungdom
Anna Backe, anna_backe@hotmail.com, 070-302 74 70

 

Kontaktpersoner rasklubbar    

Chesapeake: Rebecca Krig, 070-731 45 66, rebecca.krig@gmail.com
Curly: Lena Gottfridsson, 0320-395 64, lena@curlycottage.se
Flat: Karin Friberg, 072-316 13 71, karin@gilliam.se
Golden: Lena Ohlsson, 070-640 77 86, mentalitet@goldenklubben.se
Labrador: Anders Hallgren, 070-663 06 36, 30636@telia.com
Tollare: Marina Johnsson, 070-734 70 86, marina@minpost.nu

 

Informationskommitté 2019/21

Marie Ahlqvist, ordförande
information@ssrk.se, 013-16 37 38, 0730-53 71 38
Lars Gunnar Lindén, webmaster@ssrk.se, 070-742 23 30
Ungdom
Pernilla Lindmark, Pernilla_lindmark@hotmail.com, 070-611 23 40

 

Tollingjaktkommitté 2019/21

Sverker Haraldsson, ordförande
tollingjakt@ssrk.se, 0733-33 60 58
Anders Wahlberg, anders@ducktails.se, 070-534 34 85, 0923-64 04 46
Torbjörn Holmgren, holmgren.torbjorn@telia.com, 070-340 18 59
Lasse Bengtsson, lb.lt@telia.com, 0430-105 59
Mats Gunnarson, mats62gunnarsson@telia.com, 0730-57 46 43
Marie Kinder Nilsson, marie.kinder@skola.solvesborg.se, 0730-97 78 93
Ungdom
Emma Nilbrink, emma.nilbrink@live.se, 076-598 91 74

 

Spanieljaktkommitté 2019/21

Elsebeth Bergqvist-Stoltz, ordförande
spanieljakt@ssrk.se, 08-57 14 04 35, 070-690 12 12
Bartek Brejski, info@berraskurser.se, 070-723 28 42
Petra Johansson, jagarfamiljens@telia.com, 070-106 04 20
Morgan Hallgren, morganhallgren@hotmail.se, 070-563 40 47
Marcus Sjöborg, msjoborg1@gmail.com, 0760-87 83 03
Ungdom
Vakant
Adjungerad
Birgitta Elofsson, biggan@fedelms.se, 073-619 04 36

 

Referensgrupp 2017/2019
(lyder under spanieljaktkommittén)

Sammankallande: Elsebeth Bergqvist-Stoltz, spanieljakt@ssrk.se, 08-57 14 04 35, 070-690 12 12
Springerklubben: Peter Lanning, jakt@springerklubben.org
Cockerklubben: Bodil Lignell, jaktansvarig@cockerklubben.org
Welshklubben: Torbjörn Håkansson, jakt@wssk.se
Am cocker cirkel, Magdalena Karlsson, disodils@alcegarage.se
Fieldklubben: Marie-Louise Larsson, sahlen.m@tele2.se
Clumberklubben: Stina Lindström, jakt@clumber.net
Sussex och IVS: Maria Köhlström, exterior@ssrk.se

 

Arbetsgrupp för Funktionsbeskrivning Spaniel, FB-S 2017/2019
(lyder under spanieljaktkommittén)

Sammankallande: Eva Masthagen, eva_masthagen@hotmail.com, 070-296 02 22
Gunilla Lefwerth, fbr@ssrk.se, 070-687 76 49
Elsebeth Bergqvist-Stoltz, spanieljakt@ssrk.se, 08-571 404 35, 070-690 12 12
Petra Johansson, jagarfamiljens@telia.com, 070-106 04 20
Torbjörn Håkansson, kassor@ssrk.se, 070-653 67 42

 

Viltspårkommitté 2019/21

Caroline Hagström, ordförande
viltspar@ssrk.se, 073-687 01 99
Ewa-Lisa Hoel, elhoel24@gmail.com, 070-509 33 14
Karin Björck, karinbjorck4@gmail.com, 0703-18 71 85, 054-57 89 67
Jan-Inge Glenberg, sparprov@gmail.com, 070-569 63 01
Ungdom
Åse Palm, Ase.palm@gmail.com, 076-804 06 32
Adjungerad
Lars-Inge Kvist, lars-inge.kvist@telia.com, 070-523 81 75, 046-73 81 75

 

Ungdomskommitté 2019/2021

Eva von Celsing, ordförande
avel@ssrk.se, 070-624 92 93
Paulina Sivautt, paulina.sivautt@gmail.com, 070-461 99 98
Peter Flinck, flingan@telia.com, 070-721 43 19
Ungdom
Vakant

 

Funktionärsutbildningskommitté 2019/2021

Anna Londré, ordförande, funkutbildning@ssrk.se, 070-288 80 72
Magnus Lindström, magnus.lindstrom@barrelsmokes.se, 070-259 31 93
Catharina Lundberg, gulsporrens@nordiq.net, 070-526 30 86
Ungdom
Vakant

 

Domarutbildningskommitté 2019/2021

Sverker Haraldsson, ordförande
domarutbildning@ssrk.se, 0733-33 60 58
Titti Karlström, tittika@me.com, 070-898 76 54
Annika Hecktor, annika.hecktor@me.com
Ungdom
Vakant

 

Arbetsgrupp för Mångfald 2017/2019
(Finns kvar till Mångfalskommittén bildats)

Sammankallande: Sverker Haraldsson, tollingjakt@ssrk.se, 0733-33 60 58
Marie Ahlqvist, information@sssrk.se, 013-16 37 38, 0730-53 71 38
Caroline Hagström, viltspar@ssrk.se, 073-687 01 99

 

Mångfaldskommitté 2019/2021

Sverker Haraldsson, ordförande
tollingjakt@ssrk.se, 0733-33 60 58

 

Retrieverjaktkommitté 2019/21

Leif Hernefalk, ordförande
retrieverjakt@ssrk.se, 072-561 23 45
Sören Swärdh. soren.swardh@hotmail.com, 070-651 59 59
Per-Anders Norling, norling.pa@gmail.com, 076-161 94 17
Berth Nilsson, berth.n@bredband.net, 070-530 93 36, 033-28 59 56
Roger Westerman, roger.westerman@yahoo.se, 073-987 98 15, 016-720 41
Mirjam Axner, mirjam@carmals.se, 073-356 89 12
Kicki Pilenås, toottsan@hotmail.com, 070-370 05 65
Hans Westblad, hans@actualis.se, 070-512 35 53
Ungdom
Wilma Steen, pimling99@gmail.com, 073-805 52 60

 

Referensgrupp
Willy Gustafsson
Lasse Johnson
Anders Carlsson
Mikael Rönnbäck

 

Arbetsgrupp för Egenskapsprotokoll 2019/2021

(lyder under Retrieverjaktkommittén)
Sammankallande: Bitte Sjöblom, bittesjoblom@gmail.com, 0708-36 35 32
Ingrid Tapper
Emmelie Reinsson

 

Arbetsgrupp för framtida domarförsörjning 2017/2019

Sammankallande: Sverker Haraldsson, tollingjakt@ssrk.se, 0733-33 60 58
Sören Swärdh, soren.swardh@hotmail.com, 070-651 59 59
Elsebeth Bergqvist-Stoltz, spanieljakt@ssrk.se, 08-57 14 04 35, 070-690 12 12
Caroline Hagström, viltspar@ssrk.se, 073-687 01 99
Mats Lindmark, rsc@telia.com, 070-269 17 10