1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER

 


Avelskommitté 2017/19

Eva von Celsing, ordförande
avel@ssrk.se, 070-624 92 93
Annika Åkerman, annika@sugarloaf.se, 070-684 01 07
Anita Norrblom, anita@norrblom.se, 070-592 31 09
Lena Widebeck, lena@widebeck.se, 076-116 43 22


Exteriörkommitté 2017/19

Maria Köhlström, ordförande
exterior@ssrk.se, 0585-280 50, 076-180 23 36
Karin Friberg, karin@gilliam.se, 072-316 13 71
Lena Hägglund, flatcoat@algonet.se, 090-420 49, 070-639 90 64
Lena Rollmar, lena.rollmar@telia.com, 013-39 80 69, 070-662 97 88

Ungdom: Stina Frankesjö, vitsen66@hotmail.com

 

Funktionsbeskrivningskommitté 2017/19

Gunilla Lefwerth, ordförande
fbr@ssrk.se, 070-687 76 49
Cilla Hamfelt, cilla.hamfelt@gmail.com, 0174-213 25
Lotta Wennersten, lotta.wennersten@gmail.com, 076-320 0202
Robert Bohman, robertbohman@hotmail.com, 072-553 21 22
Carin Mortensen, carinmortensen63@gmail.com, 033-29 62 53, 070-329 62 53

Ungdom: Anna Backe, anna_backe@hotmail.com, 070-302 74 70

 

Kontaktpersoner rasklubbar    

Chesapeake: Rebecca Krig, rebecca.krig@gmail.com, 070-731 45 66
Curly: Lena Gottfridsson, lena@curlycottage.se, 0320-395 64
Flat: Tina Engström, tinaflatcoat@hotmail.com, 0709-46 03 09
Golden: Lena Ohlsson, mentalitet@goldenklubben.se, 070-640 77 86
Labrador: Anders Hallgren, jakt.ansv@labradorklubben.se, 070-663 06 36
Tollare: Marina Johnsson, marina@minpost.nu, 070-734 70 86

 

Informationskommitté 2017/19

Marie Ahlqvist, ordförande
information@sssrk.se, 013-16 37 38, 0730-53 71 38
Lars Gunnar Lindén, webmaster@ssrk.se, 070-742 23 30

Ida Nilsson, information@ssrkvastra.se, 0709-13 40 37

 

Tollingjaktkommitté 2017/19

Sverker Haraldsson, ordförande
tollingjakt@ssrk.se, 0733-33 60 58
Anders Wahlberg, anders@ducktails.se, 070-534 34 85, 0923-64 04 46
Torbjörn Holmgren, holmgren.torbjorn@telia.com, 070-340 18 59
Lasse Bengtsson, lb.lt@telia.com, 0430-105 59
Mats Gunnarson, mats62gunnarsson@telia.com, 0730-57 46 43

Marie Kinder, marie.kinder@skola.solvesborg.se, 0730-97 78 93
Ungdom: Emma Nilbrink, emma.nilbrink@live.se, 076-598 91 74


Spanieljaktkommitté 2017/19

Elsebeth Bergqvist-Stoltz, ordförande
spanieljakt@ssrk.se, 08-57 14 04 35, 070-690 12 12
Bartek Brejski, info@berraskurser.se, 070-723 28 42
Petra Johansson, jagarfamiljen@telia.com, 070-106 04 20
Rolf Näslund, rolf.naslund@telia.com, 0660-833 03, 070-285 34 44
Morgan Hallgren, morganhallgren@hotmail.se, 070-563 40 47
Adjungerad: Birgitta Elofsson, biggan@fedelms.se, 073-619 04 36

 

Referensgrupp (Lyder under spanieljaktkommittén)
Sammankallande: Elsebeth Bergqvist-Stoltz, spanieljakt@ssrk.se, 08-57 14 04 35, 070-690 12 12
Springerklubben: Peter Lanning, jakt@springerklubben.org
Cockerklubben: Bodil Lignell, jaktansvarig@cockerklubben.org
Welshklubben: Torbjörn Håkansson, jakt@wssk.se
Am cocker cirkel, Magdalena Karlsson, disodils@alcegarage.se
Fieldklubben: Marie-Louise Larsson, sahlen.m@tele2.se
Clumberklubben: Stina Lindström, jakt@clumber.net
Sussex och IVS: Maria Köhlström, exterior@ssrk.se


Retrieverjaktkommitté 2017/19

Sören Swärdh, ordförande
retrieverjakt@ssrk.se, 070-651 59 59
Sven Ludvigsson, sven@happybirdhunters.se, 070-215 09 04, 0480-500 78
Per-Anders Norling, norling.pa@gmail.com, 076-161 94 17
Berth Nilsson, berth.n@bredband.net, 070-530 93 36, 033-28 59 56
Roger Westerman, roger.westerman@yahoo.se, 073-987 98 15, 016-720 41
Mirjam Axnér, mirjam@carmals.se, 070-535 77 52, 044-544 99
Ungdom: Wilma Steen, pimling99@gmail.com, 073-805 52 60

 

Referensgrupp
Willy Gustafsson
Lasse Johnson
Anders Carlsson
Mikael Rönnbäck

 

Arbetsgrupp för WT 2017/19  (Lyder under Retrieverjaktkommittén)
Anna-Lena Wendt, sammankallande
anna-lena.wendt@kappahl.com, 070-960 63 15
Hans Westblad, hans@actualis.se, 070-526 31 05
Ingela Karlsson, hulabackskan@hotmail.com, 070-230 03 03
Mats Närling, mats.narling@telia.com, 076-109 01 13, 0227-202 75
Gemensam mailadress: cprov@ssrk.se


Regelrevideringskommitté (retriever) 2017/19

Sören Swärdh, ordförande
jaktretriever@ssrk.se, 070-651 59 59
Roger Westerman, roger.westerman@yahoo.se, 073-987 98 15, 016-720 41
Per-Anders Norling, norling.pa@gmail.com, 076-161 94 17
Anders Carlsson, 04454499@telia.com, 073-356 89 12, 044-544 99
Carina Asp, lillhuldas@gmail.com, 070-522 92 46
Tina Engström, Flat, tinaflatcoat@hotmail.com, 070-946 03 09, 08-774 92 05
Eva Arnell-Ek, Golden, eva.arnell@glocalnet.net, 076-866 63 57
Daniel Broqvist, Labrador, dbt@bruks.com, 0278-411 05, 070-647 73 77


Viltspårkommitté 2017/19

Caroline Hagström, ordförande
viltspar@ssrk.se, 073-687 01 99
Ewa-Lisa Hoel, elhoel24@gmail.com, 070-509 33 14
Stefan Lyshed Jakobsson, stefan@tokarp.se, 076-884 70 44, 013-29 77 18
Karin Björck, karinbjorck4@gmail.com, 0703-18 71 85, 054-57 89 67
Elisabeth Nilsson, lizzieanja@gmail.com, 070-345 04 09, 019-23 09 05
Ungdom: Åse Palm, ase.palm@gmail.com, 076-804 06 32
Adjungedrad: Lars-Inge Kvist, lars-inge.kvist@telia.com, 070-523 81 75,

046-73 81 75


Utbildningskommitté 2017/19

Mats Lindmark, ordförande
utbildning@ssrk.se, 08-770 20 50, 070-269 17 10
Magnus Lindström, magnus.lindstrom@barrelsmokes.se, 070-37665 50
Catharina Lundberg, gulsporrens@nordiq.net, 070-526 30 86
Ungdom: Emilia Bengtsdottir, e-emiliaa@live.se, 072-325 27 28

 

Domarutbildningsgrupp, DUG (Lyder under Utbildningskommittén)
Sammankallande: Mats Lindmark, utbildning@ssrk.se, 08-770 20 50, 070-269 17 10
Sören Swärdh, retrieverjakt@ssrk.se, 070-651 59 59
Elsebeth Bergqvist-Stoltz, spanieljakt@ssrk.se, 08-57 14 04 35, 070-690 12 12
Sverker Haraldsson, tollingjakt@ssrk.se, 0733-33 60 58
Adjungerade:
Bitte Sjöblom, bittesjoblom@gmail.com, 070-836 35 32
Roger Westerman, roger.westerman@yahoo.se, 073-987 98 15

 

Arbetsgrupp för framtida domarförsörjning

Sammankallande: Sverker Haraldsson, tollingjakt@ssrk.se, 0733-33 60 58
Sören Swärdh, retrieverjakt@ssrk.se, 070-651 59 59
Elsebeth Bergqvist-Stoltz, spanieljakt@ssrk.se, 08-57 14 04 35, 070-690 12 12
Caroline Hagström, viltspar@ssrk.se, 073-687 01 99

 

Ungdomskommitté 2017/19

Eva von Celsing, ordförande
avel@ssrk.se, 070-624 92 93
Paulina Sivautt, paulina.sivautt@gmail.com, 070-461 99 98