1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER

SJ(J)CH Whaupley Tramp KCAG0155605 född 2006-04-09 CS hane
e: FTCH Whaupley Riever
u: FTCH Bryncerdin Awenna
Uppfödare: Mr Andrew Robinson UK
Ägare: Anniken Aagaard, Siggerud Norge


testbild_rm2010_stor

SJ(J)CH Whaupley Tramp. Fotograf: Knut Framstad.

 

Domare: Jeremy Organ och Chris Thurston Woolnough, Storbritannien

 

2:a placerad:
SJ(J)CH Vagnmakarens Moa S38591/2006 född 2006-04-28 CS tik
e: Sealpin Flagbearer
u :Tragaron Elm
Uppfödare: Hans Erik Sjöblom, Saxtorp
Ägare: Monica Lindström-Rydstrand, Almunge

3:e placerad:
SJ(J)CH Timsgarry Bell S52433/2006 född 2005-06-05 CS tik
e: Argyll Warrior
u: Timsgarry Kelly
Uppfödare: Simon Tyers, UK
Ägare: Maria Mullersdorf, Strängnäs

4:e placerad:
SJ(J)CH Stawaskogens Ezzie S48734/2006 född 2006-06-30 CS tik
e: Saxaphone Robinson
u: Smedmästarens Riska
Uppfödare: Mette Franek, Åkersberga
Ägare: Elsebeth Bergqvist, Umeå


CoM:
SJ(J)Ch Saxaphone Woodcook S67025/2005 CS hane
e: FTCH Danderw Druid
u: FTCH Larford Gabby of Saxaphone
Uppfödare: Mr P Burton, UK
Ägare: Rita & Jörgen Sandberg, Bromölla

Småviljägarens CEB Fluffy S60998/2007 född 2007-08-23 CS tik
e: SJ(J)Ch Red Garlics Babe
u: SJ(J)Ch Smedmästarens Ely
Uppfödare/Ägare: Jonas Sandberg, Bromölla

SJ(J)CH Saxaphone Greenwood S12659/2004 född 2003-06-04 CS tik
e: FTCH Norbeck Robbie Bee
u: FTCH Larford Gabby of Saxaphone
Uppfödare: P Burton, UK
Ägare: Rita & Jörgen Sandberg, Bromölla

Kenmilquin Lemon Maid AF04284503 född 2005-08-23 CS tik
e: Larford Logo
u: Let There Be Love of Pinesspring
Ägare: Per Fransson, Cheltenham UK

Smedmästarens Gry S44305/2007 född 2007-05-21 CS tik
e: SJ(J)Ch Saxaphone Woodcock
u: SJ(J)Ch Smedmästarens Fanny
Uppfödare/Ägare: Rita & Jörgen Sandberg, Bromölla

SJ(J)CH Smedmästarens Ruffsa S16541/2002 född 2002-01-22 CS tik
e: Ruffcover Lad
u: SJ(J)CH Smedmästarens Gnista
Uppfödare: Rita o Jörgen Sandberg, Bromölla
Ägare: Caj Lindblom, Harlösa

Smedmästarens Chabo S13444/2008 född 2007-12-14 CS hane
e: SJ(J)Ch Saxaphone Woodcock
u: SJ(J)Ch Saxaphone Greenwood
Uppfödare: Rita & Jörgen Sandberg, Bromölla
Ägare: Alf Kardell, Ystad

 

SJ(J)Ch Edgegrove Hail S66432/2007 född 2005-06-01 ESS tik
e: Innislusky Monty
u: Edgegrove Elen of Badgercourt

Uppfödare: Mr Jeremy Organ, UK
Ägare: Jörgen Andersson, Lund


testbild_rm2010_stor

SJ(J)Ch Edgegrove Hail (foto SM 08). Fotograf: Knut Framstad.

 

Domare: Jeremy Organ och Chris Thurston Woolnough, Storbritannien


2:a placerad:
Caper Cailies Windtalker S26703/2008 född 2008-02-27 ESS tik
e: Edgegrove Flax
u: SJ(J)Ch Simonside Snipe

Uppfödare: Carin och Isak Träffe, Ystad
Ägare: Oskar Frostgård, Höör


3:e placerad:
SJ(j)Ch Jaktviljans Bright Dawn S20590/2003 född 2003-03-01 ESS tik
e: Flowbog Yank of Brackendale
u: SJ(J)CH Jaktviljans Duck Fly

Ägare/Uppfödare: Magnus & Britt Nilsson, Tollarp
Förare: Magnus Nilsson


4:e placerad:
Streamside´s Kilwell S69457/2007 född 2007-06-22 ESS hane
e: GB FTCH Breckswood Brock
u:Cullybracken Blooming

Uppfödare: Wenche Farstad, Knut Framstad, Siggerud Norge
Ägare: Ulf Westlund, Halmstad


CoM:
FTCh Gardenrath Larch U75039 född 2005-01-28 ESS tik
e: Int FTCh Hattonswood Broc
u: FTW Nora of Castlemanor

Uppfödare: Gavin Tegetmeier, Irland
Ägare: Norman Blakeney, Irland


SJ(J)Ch Edgegrove Hitch S25356/2008 född 2005-07-01 ESS hane
e: Halaze Hickory of Edgegrove
u: Edgegrove Elder

Uppfödare: Mr Jeremy Organ, UK
Ägare: Larissa Håkansson, Jörgen Andersson, Lund


SJ(J)CH Tobyhill Quickthorn S56268/2001 född 2001-04-30 ESS hane
e: Blackwood Moss
u: Liosdereen Buzzar

Uppfödare: Mr L Taafee, UK
Ägare: Conny Landberg, Fjugesta
Förare: Christian Dokken


Int FTCh Hattonswood Broc U75039 född 2001-06-15 ESS hane
e: Int FTCh Millshadow Aster
u: FTCh Merlinsbrook Evita
Uppfödare: V Cauldwell, Dublin, Irland

Ägare: Sara Noegard, Irland
Förare: Norman Blakeney


Fawitos Chiva S45059/2007 född 2007-05-28 ESS hane
e: Cippyn Copper
u: Fawitos Whoppi

Uppfödare: Lena Johnsson-Andersson, Sjöbo
Ägare: Thomas Andersson, Harlösa


Brackendale Tab S47931/2001 född 2001-07-23 ESS hane
e: Flowbog Yank of Brackendale
u: Clarburgh Ann

Uppfödare: Daniel Engmer, Järfälla
Ägare: Olle Johannisson, Lysekil

 

Fågeljägarens Common Tern S30365/2008 född 2008-03-12 ESS Tik
e: SJ(J)CH Tobyhill Quickthorn S56268
u: SJ(J)CH Misty Sian S52434/2006
Uppfödare: Bengt Rödseth, Örbyhus
Ägare: Petra Johansson, Nyköping


testbild_rm2010_stor

Fr v: Domare Mark Colclough, domare Mark Clifford, vinnare Petra Johansson, 2:a Jakob Frank,
3:a Magnus Nilsson, 4:a Anne Imeland. Foto: Hans Erik Sjöblom.


2:a placerad och Guns Choice
Rosebay Caprice KC2600CS född 2005-07-31 ESS Tik
e: GBFTCH Clarbourg Art KC3920CG
u: GBFTCH Rytex Riffs KC4516CK
Uppfödare: Mr A. Ladyman, GB
Ägare: Jacob Frank, Lincolnshire, GB


3:e placerad

SJ(j)CH Jaktviljans Bright Dawn S20590/2003 ESS tik
e: Flowbog Yank of Brackendale S29983/2001
u: SJ(j)CH Jaktviljans Duck Fly S27061/2000
Uppfödare: Magnus Nilsson Tollarp
Ägare: Magnus Nilsson, Tollarp

4:e placerad
SJ(J)CH Thoras Ghillie S52107/2006 född 2006-06-24 ESS Hane
e: Brackendale Sweep S41828/2000
u: SJ(j)CH Jaktviljans Cayenne S43630/2003
Uppfödare: Anne Imeland, Vännäs
Ägare: Niclas Rasmusson, Vännäs

CoM
SE J(j)CH Fågeljägarens Merlin S56945/2006 född 2006-07-29 ESS Hane
e: SJ(J)CH Åkerbönans Chick S49225/98
u: SJ(J)CH Fågeljägarens Glada S13378/2000
Uppfödare: Bengt Rödseth, Örbyhus
Ägare: Elisabeth Persson, Edsbyn

Bivråkens Abergele Merch S37796/2008 född 2008-04-09 ESS Tik
e: SJ(J)CH Edwardiana Gershwin S25218/2004
u: SJ(J)CH Edwardiana Thriller S35212/2005
Uppfödare: Paul Anderson, Strängnäs
Ägare: Monica Lindström-Rydstrand, Almunge

Glenlaggan Goshawk S53995/2009 född 2008-06-17 ESS Hane
e: GBFTCH Cheweky Wolf KCSB3834CK
u: GBTCH Annickview Carina KCSB2997CP
Uppfödare: Mr M Smee, Skottland
Ägare: Paul Andersson, Strängnäs

 

SJ(J)CH Vagnmakarens Moa S38591/2006 född 2006-04-28 CS Tik
e: Sealpin Flagbearer S35628/2004 
u: Tragaron Elm S23933/2003 
Uppfödare: Hans Erik Sjöblom, Saxtorp
Ägare: Monica Lindström-Rydstrand, Almunge


testbild_rm2010_stor

Fr v: 2:a Caj Lindblom, vinnare Monica Lindström-Rydstrand, 3:a Maria Müllersdorf.
Foto: Knut Framstad.


2:a placerad

SJ(J)CH Smedmästarens Ruffsa S16541/2002 född 2002-01-22 CS Tik
e: Ruffcover Lad S27465/98
u:SJ(J)CH Smedmästarens Gnista S29748/94
Uppfödare: Jörgen och Rita Sandberg, Bromölla
Ägare: Caj Lindblom, Harlösa

3:e placerad
SJ(j)Ch Timsgarry Bell S52433/2006 Född: 2005-06-05 CS Tik

e: GBFTCh Argyll Warrior KCSB31149CP
u: GBFTCh Timsgarry Kelly KCSB3512CL 
Uppfödare: Simon Tyers, GB
Ägare: Maria Müllersdorf, Strängnäs

CoM
Småviltjägarens CEB Fluffy S60998/2007 född 2007-08-23 CS Tik

e: SJ(J)CH Red Garlics Babe S14341/2001
u: SJ(J)CH Småviltjägarens Ely S58910/2002
Uppfödare: Jonas Sandberg, Bromölla
Ägare: Jonas Sandberg, Bromölla

(Guns Choice)
SJ(j)CH Smedmästarens Gry S44305/2007 född 2007-05-21 CS Tik
e: SJ(j)CHSaxaphone Woodcock S67025/2005
u: SJ(j)CH Smedmästarens Fanny S13311/2001
Uppfödare: Rita o Jörgen Sandberg, Bromölla
Ägare: Rita o Jörgen Sandberg, Bromölla

Stawaskogens Joline S25875/2009 född 2009-02-28 CS tik
e:Priorsmeadow Spurt
u:S(J)CH Smedmästarens Riska
Uppfödare: Mette och Peter Franek, Åkersberga
Ägare: Helena Lindström Vänge

 

SSRKs huvudsponsorer

Samarbetspartner

SJF liggande gronNYSSRK är medlem i Svenska Jägareförbundet. Vii har en rad gemensamma intressen och samarbetar i många frågor. Besök gärna Svenska Jägareförbundets hemsida >>

Annons

SSRKs raser

Amerikansk cocker spaniel

Chesapeake bay retriever

Clumber spaniel

Cocker spaniel

Curly coated retriever

Engelsk springer spaniel

Field spaniel

Flatcoated retriever

Golden retriever

Irländsk vattenspaniel

Labrador retriever

Nova scotia duck tolling retriever

Sussex spaniel

Welsh springer spaniel

 

Här hittar du utförlig information om alla våra raser >>

Aktuellt

Nya rutiner för rapporteringen av resultat

Viltspårprov: Information för viltspårfunktionärer >>

Utställning: Information för utställningsfunktionärer >>

GDPR Dataskyddsförordningen

Integritetsskydd för SSRKs medlemmar
SSRKs riktlinje >>

För avdelningar och rasklubbar:

Checklista GDPR >> (Word-fil)

Information om GDPR

SKKs hemsida >> 

Här finner du informationsfilmer, GDPR lagstiftningstexten, samt övrig allmän information vad GDPR innebär för vår verksamhet.

Pdf-filer på ssrk.se

När du klickar på en länk till en pdf så öppnas filen av din webbläsare. Om du sen hämtar en fil till din dator, för att fylla i en blankett eller bara läsa filen, behöver du Adobe Acrobat Reader.

get_acrobatreader  Hämta Acrobat Reader gratis

Retrieverjakt

Svenska Elitmästerskapet

2-4 augusti >>

 

Viltspår

Nordiska viltspår-

mästerskapet för lag. Här anmäler du >>

valberedning 2018

wt ungdoms sm 2018Boka in lördag 27 juli,

Lilla Träskaten, Sörmland
Ungdomar mellan 6 och 25 år är välkomna.

Läs om reglerna >>

valp 3Länkar till rasklubbar och SKK Köpa hund >>

Annons

Alla jaktprov

Direktlänkar till SSRK Provs aktuella provprogram

Spanielprov >>

Retrieverprov >>

Tollingprov >>

Jakttidtabell >>

Uppfödare

valpkoparvarvning_160